Arginin - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 7

Arginin

1.7.2009 16:11

     Podívejme se na jednu ze základních složek většiny NO produktůarginin. Určitě jste o něm slyšeli, ať už v reklamách na výrobky podporující a stimulující pohlavní orgány, nebo jako součást různých výrobků, podporujících tvorbu svalové hmoty.
     Patří mezi tzv. semiesenciální aminokyseliny, je esenciální jen v době růstu. Arginin je součástí bílkovin. Za normálních fyziologických podmínek je těle produkován v biochemickém cyklu močoviny z aminokyseliny ornitin. Nepřímo souvisí s citrátovým cyklem a s oxidačními ději při získávání energie. V těle převážně vzniká v tkáních jater, ledvin a mozku (v mozku je vznik z aminokyseliny citrulin).
     Pokud se na to tedy podíváme a přeložíme do češtiny. Zjednodušeně lze říci, že aminokyselina glutamin (zachycená ve střevě) je přeměněna na citrulin, který tělo uvolní do krevního oběhu. Z krve je zachycen v ledvinách, kde z něj vznikne arginin. Arginin je posléze opět předán do krevního oběhu a tam je opět přeměněn na citrulin a ornitin. Skrze ornitin (který vzniká z argininu v ureosyntetickém cyklu) je prekursorem polyaminů sperminu a spermidinu.
Dále je arginin výchozím metabolitem syntézy oxidu dusnatého, což je kromě jiného tkáňový hormon způsobující vasodilataci (rozšíření cév) a podílí se na biosyntéze kreatinu.
     Arginin je tedy transportní médium pro dusík. Při zpracování argininu vzniká oxidativní cestou molekula oxidu dusného (NO). Vyšší koncentrace NO následně vede k různým účinkům např. roztažení cév. Oxid dusnatý (NO) je tedy v těle vytvářen převážně z argininu.
     Dostatečná hladina NO v lidském těle je důležitá pro udržení průchodnosti cév, podpory erekce u mužů. Pokud hladinu zvýšíme dodáním argininu, zlepšíme prokrvení svalů a zásobování těla kyslíkem.

    Další související výhodou Argininu je stimulace spermatogeneze a vyplavení celého spektra hormonů – pro posilování zajímavé insulin a růstový hormon. Růstový hormon jako přirozená součást organismu podporuje tvorbu svalové hmoty, čehož hojně využívají kulturisté a posilující veřejnost.

V běžné stravě můžeme brát za zdroje argininu např. slunečnicová a sezamová semínka, celozrnnou mouku, hnědou rýži, ořechy, ale i třeba praženou kukuřici (ano popcorn).

     Arginin tedy:

- řídí uvolňování a transport dusíku v těle
- podporuje regeneraci po námaze
- je významnou složkou svalového metabolismu

Výhody suplementace argininem:

- zvýšení průtoku krve ve svalech
- podpora imunitního systému
- zlepšení oběhu krve a srdeční činnosti
- podpora uvolňování důležitých hormonů (inzulin, růstový hormon)

    V posledních letech došlo k prudkému zvýšení počtu uživatelů ať už z řad sportovců nebo i běžné veřejnosti. Jak tedy můžete vidět, určitě se vyplatí alespoň vyzkoušet, jak právě na vás bude nějaký NO produkt působit popřípadě vyzkoušet samotné užívání argininu.

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

27.8.2012 22:41 - Jára píše
Dobrý den chci se zeptat od kolika let se smí brát doplňky s obsahem Argininu..předem děkuji za odpověd
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN