"Berličky" při hubnutí - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 6

"Berličky" při hubnutí

11.5.2012 15:58

Pověděli jsme si základní zásady zdravého životního stylu. Víme, že však nejsou univerzální a všechno chce individuální přístup. Známe doporučené spektrum základních potravin i některých zajímavých přírodních doplňků. Dokonce jsme zmínili i některé alternativní přístupy k výživě a životnímu stylu. A všude jsme si vysvětlili proč a jak věci fungují či nefungují a jak nejlépe dosáhnout kýžených výsledků při cestě za dobrou tělesnou kondicí, pěknou postavou a také zdravím.
Informací je k dispozici hodně a ten, kdo opravu chce, skutečně může, za přispění vlastní síly, vůle, odhodlání a snahy, dosáhnout zásadních změn.

Velmi často ale lidé volí cestu úplně jinou. Neuvědomují si, že cokoliv, co v životě za něco stojí a má mít dlouhého trvání, se neobejde bez určitého úsilí, vlastní práce a často také určité formy omezení a osobní angažovanosti. Myšlenka, že „možná právě já“ budu mít to štěstí a nebudu muset absolvovat tu dlouhou cestu změny životního stylu...Nebo je to nutkavá touha podlehnout slibům a uvěřit, že ta zázračná pilulka už byla konečně vynalezena? Anebo prostě akutní potřeba zhubnout velmi rychle a za jakoukoliv cenu „do plavek“, protože léto je tu dříve, než jsme čekali...tito čertíci pokušitelé nás provází neustále...

Proto je na trhu stále více zázračných výrobků, které slibují „rychlé, snadné a trvalé zhubnutí“ bez sebemenší snahy, pravidel v jídle či pohybu. Tyto doplňky jsou velmi „úspěšné“ - mám na mysli ve svém prodeji, nikoliv ve smyslu účinnosti.
Naštěstí se většinou nejedná o výrobky zásadně zdraví škodlivé. Nicméně, rozhodně utrpí vaše peněženka, sebevědomí a také metabolismus, který při špatně aplikované zaručené dietě spolu se zázračnými pilulkami zareaguje velmi jednoduše – jo-jo efektem. A pokud je takových pokusů více, pak už se o zdraví vlastně jednat také může.

Se zaručeným způsobem hubnutí na nás útočí i některé kosmetické přípravky, nejrůznější diety a postupy, doporučované samozvanými odborníky, dokonce i lékaři, a v neposlední řadě osobami, které právě a jenom po onom doporučovaném přípravku zázračně zhubli. Nabídka se na nás valí z nespočetných reklam, zaručených postupů a doporučení šířených formou letáků, novin i časopisů, rozhlasu, televize a zejména z internetu. Již snad nenalezneme časopis, určený zejména ženám, který by takovou reklamu neobsahoval.
Pojďme si sepsat základní identifikátory takovýchto pochybných prostředků a zkusme si jednou pro vždy přiznat, že zázraky se nedějí...minimálně v oblasti hubnutí.

Vidíte veliký titulek, který slibuje zhubnutí konkrétního množství kilogramů či centimetrů za za určitý časový údaj? To je lákavé, že? Avšak právě takovéto tvrzení je prvním z hlavních ukazatelů, že se jedná o cosi nekalého. Jakákoliv tvrzení o vlivu potravin či jejich složek na zdraví člověka jsou velmi přísně regulovaná. Účinky jakékoliv látky na lidské tělo musí být doloženy provedenými studiemi a testy a schváleny kompetentními orgány. Takových povolených a pravdivých tvrzení je skutečně pomálu, na rozdíl od těch neschválených či zakázaných. A nikdy se nevztahují čistě na efekt hubnutí. Není vyloučeno, že dotyčný přípravek bude mít u někoho skutečně pozitivní efekt také ve smyslu hubnutí, ale není možné takové tvrzení oficiálně na přípravku prezentovat a uvádět tak zákazníka v omyl. Nikdo totiž není schopen takto konkrétně předpovědět reakci konkrétního těla na určitou látku.

A protože takových povolených výživových tvrzení je skutečně hrstka, proč si je zde nevyjmenovat?


Látka - Text tvrzení
Bílkovina - udržení zdravých kostí růst a udržení svalové hmoty
Beta glukany - pravidelná konzumace beta – glukanu přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi za podmínky nejméně 3g denně
DHA - udržení normální hladiny triglyceridů v krvi
- udržení normálních funkcí mozku
- udržení normálního vidění za podmínky nejméně 250mg/denně
Hydroxypropyl methylcelulosa    - snížení glykemické odezvy po jídle
- udržení normální hladiny cholesterolu v krvi za podmínky nejméně 4g HPMC/1 jídlo
Kofein  - zvýšení vytrvalostního výkonu , podmínka – 3mg kofeinu/kg tělesné hmotnosti jednu hodinu před cvičením
- zvýšení vytrvalosti (zvýšení vytrvalostní kapacity), podmínka – 3mg kofeinu/kg tělesné hmotnosti jednu hodinu před výkonem
- snížení vnímání námahy (její intenzity) během cvičení podmínka – 4mg kofeinu/kg tělesné hmotnosti jednu hodinu před cvičením
- zvýšení bdělosti a pozornosti, podmínka – 75mg/dávka
Pektin    - redukce postprandiální úrovně (po požití jídla) glukózy za podmínky nejméně 10g pektinů v jedné porci jídla
- udržení normální koncentrace cholesterolu za podmínky nejméně 6g/za den v jedné nebo několika dávkách
Vláknina (pšeničné otruby)    - zvětšení objemu stolice, zkrácení doby zažívání – přispívá ke zrychlení metabolismu za podmínky konzumace minimálně 10g denně


Abychom vizualizaci tvrzení dokončili, dovolte mi pro srovnání a také pro představu vypsat také některé neschválené či zakázané tvrzení ohledně potravin, které se týkají ovlivnění hmotnosti. Není vyloučeno, že se takové účinky při použití potraviny dostaví, nicméně tato tvrzení nesmí být použita za účelem podpory prodeje výrobků, které tyto látky obsahují.


Látka -  Text tvrzení (neschválené tvrzení!)
Camellia sinensis L. čajovník čínský obsahující katechiny ze zeleného čaje - přispívá k udržení a dosažení normální tělesné hmotnosti
Fraxinus excelsior jasan ztepilý - dosažení normální tělesné hmotnosti
Helianthus tuberosus L. slunečnice topinambur     - dosažení normální tělesné hmotnosti
Undaria pinnatifida – Wakame řasa     - udržení a dosažení normální tělesné hmotnosti
Bílkovina - přispívá k udržení nebo dosažení normální tělesné hmotnosti
Acacia gum arabská guma - udržení a dosažení normální tělesné hmotnosti
Alfa-cyklodextrin - udržení a dosažení normální tělesné hmotnosti
Beta – glukany - udržení a dosažení normální tělesné hmotnosti udržení a dosažení normální koncentrace glukózy v krvi
Bílkovina syrovátky     - přispívá k udržení nebo dosaženín normální tělesné hmotnosti
- přispívá k snížení těl. tuku během zvýšení vytrvalostního nebo fázového tréninku po vytrvalostním cvičení
Cyamopsis tetragonoloba - udržení, dosažení normální tělesné hmotnosti,
DHA - udržení nebo dosažení normální tělesné hmotnosti
EPA - zvýšení chuti k jídlu po nezamýšlené ztrátě hmotnosti vedoucí ke zvýšení energ. přívodu
Epigallocatechin galát (EGCG) v kombinaci s kofeinem - podpora udržení normální tělesné hmotnosti
Hydrolyzovaná guma guar  - zvýšení pocitu nasycenosti udržení nebo dosažení normální tělesné hmotnosti
Hydroxypropyl methylcelulosa - zvýšení pocitu sytosti vedoucí ke snížení energetického přívodu
Káva včetně kyseliny chlorogenové z kávy - udržení nebo dosažení normální tělesné hmotnosti
Kofein - zvýšení oxidace tuků vedoucí ke snížení tělesných tuků, zvýšení energetického výdeje vedoucí k redukci tělesné hmotnosti
Kyselina linolová - udržení a dosažení normální tělesné hmotnosti
L - tryptophan - udržení nebo dosažení normální tělesné hmotnosti
Mykoprotein     - zvyšuje pocit sytosti, tím snižuje energetický příjem
Olej z piniových oříšků (Pinus koraiensis) - zvýšení sytosti vedoucí ke snížení přívodu energie
Vláknina dietní - pocit sytosti, řízení (kontrola) hmotnosti,
Vláknina (pšeničné otruby)  - přispívá k dosažení normální tělesné hmotnosti

Většina preparátů, které údajně využívají zázračných účinků obvykle exotických rostlin....jmenujme namátkou například Acai Berry Thin, Minci Max, WAKAME, SLIMACTIV...a které využívají ke své propagaci tvrzení o zaručeném úbytku určitého množství kilogramů, jsou propagována pomocí srovnávacích fotografií „před“ a „po“, doplněná o velmi nekvalitní fotografie údajně úspěšně hubnoucích, by vás měla přímo praštit do očí, respektive přes ruce při touze vyzkoušet právě tento preparát. Pokud jakýkoliv prostředek, který se deklaruje jako prostředek na hubnutí, operuje s tvrzeními v reklamě či označení, která nebyla schválena v legislativním režimu EU, je na trhu ilegálně.

Nechci, aby to vyznělo, že veškeré doplňky stravy, produkty sportovní výživy, či bylinné přípravky jsou bezcenné a nefunkční. Naopak, mnohdy je třeba doplnit potřebné látky touto cestou. Takové přípravky by ale vždy měly být aplikovány promyšleně, po konzultaci s odborníkem, měly by být kvalitní, rozhodně legální a vždy by měly plnit funkci pouze doplňků!
Nikdy by se nemělo jednat o náhražkou běžné kvalitní stravy a spoléhat na to, že jeden jediný preparát dokáže vyřešit, nahradit či eliminovat dlouhodobé stravovací a pohybové nedostatky.
Zdraví, dobrá tělesná i duševní kondice, hezká postava, pevné tělo a optimální váha, to je vždy komplex mnoha faktorů a nikdy nebude možné je nahradit jedinou pilulkou či jakýmkoliv elixírem.

Zdroj info: http://nekorektni-hubnuti.cz/

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN