Doping ve sportu nebo doping jako jev celospolečenský? - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 2

Doping ve sportu nebo doping jako jev celospolečenský?

30.6.2009 16:17

Éra dopingu v novodobém sportu  začala asi v druhé polovině 19. století, kdy sport zaujal významné místo v životě civilizované společnosti.
Veřejnost, lékaři a samotní sportovci však dlouhé roky doping mlčky tolerovali. Amfetamin a další stimulační látky se užívali úplně běžně jako prostředek proti ospalosti a únavě, v USA a Mexiku byli například velmi používané řidiči hromadné dopravy. V uměleckém světě zas na sklonku třicátých let získali velkou popularitu halucinogenní drogy – morfin, heroin, opium a hašiš. Užívání těchto látek pak zaznamenalo obrovský rozmach s příchodem vlny „hippies“ v USA a Velké Británii. Dopovali a dodnes dopují aj lidé úplně mimo rámec sportovního světa: herci, umělci, lékaři, podnikatelé a špičkoví manažeři i politici.

Problematiku dopingu tak rozhodně nemožno zužovat na čistě sportovní, jedná se o jev celospolečenský.    

Výjimečnost dopingu ve sportu spočívá hlavně v tom, že je ostře sledovaný veřejností a v jisté, sice nedokonalé snaze o jeho potlačení, především v uplatňování tvrdých sankcí, které by v jakékoliv jiné oblasti lidského konání bylo nepřípustné.
Skutečnost, že sport vůbec přišel na myšlenku chtít doping zakázat, je událostí historického významu, která představuje jedinečnou formu sebeomezování a podléhání vývoji lidského potenciálu. Sport žije z toho, že umožňuje překonávat lidské možnosti.

Jako příklad dopingu mimo sportovního světa možno uvést pracovní skupinu, které každodenní život je ovlivněný tělesným a duševním stresem, které životní očekávání jsou asi 22% pod průměrem a členové, kteří trpí na psychické, psychosomatické onemocnění, infarkty, stavy stísněnosti atd. Takovou skupinu tvoří např. i hráči orchestru, hudebníci. U této skupiny je prokázané časté užívaní betablokotárů, které jsou na dopingové listině MOV. Výsledek hráče orchestru – pěkná hudba, nebude ale v společenském vnímání v žádném případě znehodnocená a považovaná za nečistou, protože je vytvořená pomocí dopingu. K rockové hudbě patří doping už odedávna.

Sport je jediná výkonnostní forma, o které je možno říci, že se užitím farmakologických přípravků  znehodnocuje. Od sportovce se očekává nefalšovaný a přesný výraz lidského potenciálu. Rozvinutá společnost požaduje evidenci těla a tím, že dochází k dopingovým testům, je zabezpečená garance reality.
Při posouzení práce hráčů orchestru nebo například i cirkusových artistů, akceptuje společnost, že tělo není přirozené, ale je „zespolečenštěné“.
U ne bezprostředně fyzicky pracujících skupin jako manažeři anebo novináři, kteří konzumují nepřiměřeně vysoké dávky stimulantů, jsou za normální považované např. tzv. novinářské snídaně – šálka silné černé kávy a cigárko bez filtru.
Umělci, spisovatelé, politici a vojáci měli a mají k dispozici vždy nějakou zázračnou drogu, když je již opouštějí síly. Lékárny jsou toho plné. Každý se dnes může obsloužit. Veřejná legalizace vysoce účinných preparátů farmaceutického průmyslu právě probíhá. Jenom ve sportu je doping zakázaný.

U nás se mimosportovní problematikou dopingu v roku 1965 podrobně zaobírali i čeští psychiatři Vencovský a Nevole. V jejich klinické praxi se již tehdy setkávali s násadky dopování u herců, lékařů, novinářů, malířů a vysokoškolských studentů… Šlo v první radě o stimulační a halucinogenní látky s krátkodobým účinkem.
V oblasti sportovního dopingu přinesly šedesáté roky revoluční změnu. Anabolické steroidní hormony, látky podporující zásadním způsobem nárůst svalové hmoty a urychlující regeneraci organismu, zaznamenaly velký rozmach a vzestup na  sportovním poli.
S podporou anabolických steroidů se v průběhu velice krátké doby změnili tabulky rekordů ve většině silových, vytrvalostních i rychlostních sportech. Je téměř nemožné najít sportovní disciplínu, která by se nemohla chlubit alespoň jedním dopingovým skandálem.

Ještě roku 1971 se Max Danz, lékař a čestný předseda německého svazu lehké atletiky vyslovil, že preparáty jako Dianabol (anabolikum) v žádném případě nepovažuje za doping. První zákazy a kontroly  se vztahovali jen na stimulanty, tedy krátkodobě v průběhu závodu působící látky. Svaly rozvíjející, teda dlouhodobě účinné látky jako anabolika, byly zakázané až od roku 1976, kdy se dostaly na listinu MOV (Mezinárodního Olympijského výboru).
K tomuto kroku přistoupil MOV po tom, co se přiznalo 85 % dotázaných v anonymní anketě vykonané mezi sportovci na OH v Mnichově roku 1972 k užívání různých druhů dopingu i navzdory pravidelným kontrolám. K užívání anabolický steroidů, které ještě nebyly na listině, se přiznalo 67 % dotázaných.
Na OH v Montrealu roku 1976, kde se ppprvé konali testy na anabolické steroidy, bylo diskvalifikovaných pět vzpěračů. Jiné zdroje uvádějí, že šlo o 7 vzpěračů, z toho  u šesti šlo o anabolika, mezi nimi byl i čs. vzpěrač Pavlásek.

Protože v 70. letech stoupal  na soutěžích počet dopingových kontrol na stimulanty, množily se případy dopingu pomocí anabolik. Anabolika se začaly lavinovitě šířit a problém dopingu ve sportu již nebylo možné ignorovat.
Vyvinutí spolehlivého testu na anabolické steroidy profesorem Donikem  roku 1976 znamenalo rozhodně velký zlom v rostoucím trendu používání těchto látek sportovci. Relativně úspěšné tažení proti anabolikům však přinutilo farmaceutické koncerny, distributory, lékaře a mnohé sportovce, aby hledali další, účinné a dopingovou kontrolou těžce odhalitelné látky a metody.
Vznikl tak začarovaný kruh, který se točí dodnes.

 

 

Zdroj:

- Hnízdil, J. a kol. (2000). Doping aneb zákulisí vrcholového sportu. Praha: Grada.
- Nekola, J. (2000). Doping a sport. 1.vyd. Praha: Olympia.
- Slepička, P. (2000). Problematika dopingu. Praha : Nakladatelství Karolinum.

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.9

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN