Játra - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 3

Játra

16.9.2010 09:20

Tak tedy játra máme uložena v pravé brániční klenbě a jsou chráněna žebry. U dospělého člověka váží průměrně 1,5 kg. Jsou tvořena mnoha jaterními lalůčky, které mají tvar protáhlých vícebokých hranolků. Každý lalůček se skládá z jaterních buněk, seřazených po dvou řadách v trámečky. Jaterní buňky vyměšují do štěrbiny mezi oběma řadami žluč, která odtéká do jaterních žlučovodů. Z jater pak vystupuje společný jaterní vývod, který přechází ve žlučovod, ústící do sestupné části dvanáctníku. Na hranici společného jaterního vývodu a žlučovodu je spojka se žlučníkem (cholesticis). Žlučník má hruškovitý tvar, je 7-10 cm dlouhý a leží na vnitřní ploše jater.

Proč mají játra tak důležitou funkci v regulaci metabolismu? Zabezpečují mimo jiné pro tělo nezbytnou očistu. Játry totiž prochází většina látek, které se vstřebávají do krve. Vlásečnice,  jež obklopují tenké střevo, se spojují do vrátnicové žíly, která zajišťuje přívod 70% krve vstupující do jater. Zbytek krve je přiváděn jaterní tepnou. Živiny, tj. cukry, tuky a aminokyseliny vstřebané jaterními buňkami jsou pak v nich dále zpracovávány. V játrech se totiž syntetizují zásobní látky pro tělo jako je glykogen, mastné kyseliny, triglyceridy, lipoproteiny, fosfolipidy a bílkoviny krevní plazmy. Tyto zásobní látky se ukládají v těle (slouží jako zásoby) nebo jsou přiváděny do krevního oběhu, a tak se dostávají do celého těla. V játrech dospělého člověka je asi tři sta miliard jaterních buněk o ploše přibližně třicet tři tisíc m².
Působení jater je komplexní, je to nejen působení metabolické, ale i imunologické, zánětlivé a toxické. Játra provádějí likvidaci škodlivých látek na jedné straně, na druhé straně však dokážou také z původně netoxických látek vytvářet látky, které jsou pro tělo nežádoucí. K dalším činnostem jater se řadí ukládání glukózy ve formě glykogenu a udržování hladiny cukru v krvi, tvorba důležitých bílkovin a přeměna nadbytečných aminokyselin (vedlejší produkty trávení bílkovin) na močovinu, jež se posléze vylučuje ledvinami. Játra dále odbourávají i steroidní a bílkovinné hormony. Kromě toho mají játra i funkci vylučovací – eliminační, neboť vylučují do dvanácterníku žluč, která je nutná k trávení tuků.
Vedle funkce metabolické mají játra také významné imunologické působení. Toto působení se projevuje tak, že některé jaterní buňky mají schopnost pohlcovat drobné částečky jako je prach, baktérie apod., nebo likvidovat odumřelé buňky, které zahynuly např. při likvidaci zánětů a také alergeny neboli látky vyvolávající alergii.
V jaterních buňkách se skladuje již zmíněný jaterní glykogen, který slouží jako bezprostřední zdroj glukózy. Zásoby glykogenu v játrech člověka postačí na udržování hladiny glukózy po 12 hodin hladovění. Po této době si organismus začne syntetizovat glukózu z jiných látek. Při hladovění se v organismu rozkládají zásobní tuky na glycerol a mastné kyseliny. Tyto látky mohou pak být oxidovány a využity jako přímý zdroj energie pro tělo, jsou to právě játra, která z krve při hladovění vychytávají mastné kyseliny, oxidují je a přeměňují na látky ve vodě rozpustné, které jsou rozváděny krví  do svalů, mozku a ledvin, kde jsou používány jako náhrada za glukózu. Avšak zvýšení těchto látek, jež se nazývají ketolátky, působí na organismus toxicky, např. při cukrovce. Vedle glykogenu jsou játra také zásobárnou železa ve formě vázané jako feritin, dále vitamínu B¹², A, D a dalších.
Jak ze stručného výčtu rozsáhlé činnosti jater vyplývá, tělo nezbytně potřebuje tohoto orgánu pro správnou činnost. Z praxe je známo, že při zničení jaterní funkce, např. při náhlém zánětu jater nebo při otravách jedovatými houbami, člověk rychle umírá. Na druhé straně jsou játra /na rozdíl od jiných orgánů/ orgánem, který je schopen vlastní regenerace. Provede-li se např. odstranění části jaterního laloku, lze za určitou dobu pozorovat obnovu této odstraněné jaterní tkáně. Regenerační schopnost jater je tedy obrovská. Játra přeměňují a likvidují jedy, toxiny, alergeny a další látky, které jsou tělu cizorodé, přičemž mnohé jaterní buňky zahynou. Játra jsou obrovskou továrnou na zpracování živin, látek tělu vlastních i cizorodých. Z vědeckého pohledu může v každém okamžiku probíhat v jaterních buňkách až pět set chemických reakcí. Bez spoluúčasti jater se neobejde žádná činnost celého organismu ani jednotlivých orgánů, nemůže se vytvořit v těle žádný enzym, hormon atd. Jednoduše řečeno  - klíčem pro fungování celého organismu je činnost jater.
Činnost jater je pro svou očistnou funkci nenahraditelná. Analogicky nás přivádí i k pochopení principu, že bez očisty nelze dospět k něčemu novému, čistému, směřujícímu vzhůru. Nemocná játra se projevují silnou únavou a spánkem, který nás může přepadnout v kteroukoli denní dobu.
K udržení zdraví jater přispívá především jídelníček s nízkým obsahem nasycených tuků, alkoholu a cukru. Při nadměrné zátěži jater je vhodné užívat detoxikační doplňky výživy jako například: Liver Aid.
Celkový zdravý životní styl je klíčový pro dlouhodobé zdraví jater.

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN