Krátkodobé diety?! - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 8

Krátkodobé diety?!

3.5.2012 11:07

V předchozích článcích jsme si popsali základní typy alternativních stylů stravování. Byly skutečně jen základní, ale vystihují hlavní směry, kterými se výživa může ubírat. Samozřejmě existuje bezpočet variant na tyto základní styly, lišící se například svou striktností, omezeností sortimentu potravin, způsobem jejich úpravy, či požadavky na kvalitu.
Většina uvedených stylů lze při rozumné aplikaci a racionálním myšlení dodržovat skutečně dlouhodobě a učinit je opravdovým životním stylem. Také proto, že se nejedná nikdy čistě jen o zásady výživy, ale obvykle celý filozofický směr, kompletní životní postoj, obsahující také specifickou pohybovou aktivitu, řešící postoj k životnímu prostředí, ekologii, partnerským vztahům a podobně.

Naproti tomu existuje nepřeberné množství velmi specifických krátkodobých diet, které mají za účel nejčastěji velmi rychlé a účelové „zhubnutí“, které je způsobeno obvykle razantním snížením množství přijaté energie a ne zřídka také eliminaci mnohých potravin. Bývají to diety jednostranné, u kterých hrozí riziko nedostatku jedné či více nezbytných živin, vitaminů či minerálů. Důsledkem je sice pokles hmotnosti, který je však vykoupen také ztrátou svalové hmoty, odvodněním, zpomalením metabolismu. Efekt trvá většinou jen do té doby, než dojde k návratu k původnímu způsobu stravování. Případně nastává takzvaný JOJO efekt.
Pro představu toho, jakým směrem se rozhodně nevydávat, uvádím pár povedených kousků. Určitě nemusím zdůrazňovat, co si o takových dietách myslím. Bystrý čtenář už jen z návodů pochopí, že toto je na hony vzdáleno racionálnímu přístupu ke stravování.

Do první skupiny diet bych zařadila všechny absolutně jednostranné diety spočívající ve výhradní konzumaci jediné potraviny, případně je tato doplněna omezeným množstvím zeleniny či malého množství bílkovin. Obvykle vychází z principů dělené stravy v kombinaci s nízkosacharidovými dietami a to všechno sečteno podtrženo rovná se extrémní minimalizace energetického příjmu.

Svého času velmi rozšířená byla ananasová dieta, která povolovala po dobu asi tří dnů pouze konzumaci ananasů v jakékoliv formě, maximálně doplněných o citrusové plody. Je logické, že trvání tří dnů je maximální, protože déle asi nikdy jedinou potravinu konzumovat nedokáže. Účinky diety byly přisuzovány zázračným enzymům v ananase obsažených – a že tam skutečně jsou – v případě této diety se však jedná o klasickou hladovku.

Banánová dieta už umožňuje kromě banánů, které jsou součástí každého jídla, také konzumaci např. jiného ovoce, plátku chleba, bílého jogurtu či kousku kuřecího masa. Je to o něco lepší, než dieta ananasová, ale přesto si troufnu tvrdit, že déle než týden-dva nemá šanci.

Pro změnu grapefruitová dieta staví na účincích grapefruitu a jeho schopnostech regulace cholesterolu. Toto ovoce je velice pozitivní a rozhodně má své podstatné místo ve vyváženém jídelníčku. Ani při jednostranné dietě se nesníží jeho pozitivní vliv na organismus, ale tento prospěch se bohužel zmařen celkovým vlivem diety. Povolené kromě grapefruitů jsou také vejce, maso, slanina (!), ryby a zelenina. V podstatě se jedná opět o nízkosacharidovou dietu.

A takto můžeme pokračovat donekonečna. Místo ananasu, banánů a grapefruitu můžeme dosadit prakticky cokoliv – hroznové víno, mrkev, či jiné druhy ovoce a zeleniny v různých kombinacích. K tomu buďto omezené množství a druhy zdrojů bílkovin, to u těch tolerantnějších diet, či jen další druhy zeleniny či ovoce. Trvání takových diet bývá od několika málo dnů po maximálně dva týdny. Alibisticky takové diety využívají nesporných pozitivních účinků hlavní potraviny, avšak celé relativně vhodné počínání při jejím zařazení do jídelníčku je „zazděno“ jednostranností takové diety společně s radikálním snížením energetického příjmu.

Další skupina diet patří do skupiny vysokoproteinových, které využívají účinků tak zvané ketózy – stavu, kdy organismu nejsou dodávány žádné sacharidy a tento pak v nouzi sahá do tukových zásob. Za jistých okolností je taková dieta účinná, ale vyžaduje skutečně propracovaný jídelníček šitý na míru v kombinaci s intenzivním cvičením. Rozhodně však nelze stav ketózy udržovat dlouhodobě, maximálně po dobu několika týdnů, hrozí pak silné překyselení organismu a následně také zdravotní problémy.

Atkinsonova dieta
je často zmiňována. Svého času způsobila doslova poprask v dietním světě a ještě dnes existuje mnoho jejích stoupenců. Povoleny jsou veškeré uzeniny a maso, mléčné výrobky bez omezení obsahu tuku, vejce, pečivo v minimálním množství a jen celozrnné, zelenina (mimo zakázanou), ovoce (mimo zakázané), hořká čokoláda v minimálním množství, neslazené nápoje, víno v malém množství.
Není dovoleno konzumovat jakékoli přílohy, jako brambory, rýži, těstoviny, ze zeleniny a ovoce jsou pak zakázány všechny, které jsou nasládlé (mrkev, kukuřice, hrášek, meloun, banány, ananas), všechny sladkosti (krom povolených), slazené nápoje, pivo, alkoholické nápoje (krom vína).

Bezsacharidová dieta, bezuhlovodanová, low-carb dieta
, to jsou označení pro dietu, která naprosto vyřazuje jakékoliv zdroje sacharidů či cukrů. Jíst je možné vše kromě sacharidů. Můžeme jíst bez obav uzeniny, maso, mléčné výrobky, vejce, celozrnné pečivo, zeleninu (nesladkou, tj. saláty, okurky), neslazené nápoje. Zakázána je konzumace všech potravin obsahujících sacharidy, tj. cukry a škroby. Do této skupiny potravin patří nejen všechny sladkosti, ale i bílé pečivo, brambory, těstoviny, nasládlá zelenina (mrkev, hrášek, kukuřice) a veškeré ovoce, z nápojů všechny sladké šťávy, slazené nápoje a veškerý alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol).

Další komentář není asi třeba. Není vyloučeno, že podobný způsob stravování by v ne příliš extrémním podání mohlo vyhovovat proteinovým typům strávníků. Ale stejně jako jsme si řekli u paleolitické stravy, je potřeba vykompenzovat vysoký příjem bílkovin stejně vysokým množstvím zeleniny a také ovoce. Zároveň je třeba dbát na vyvážené zdroje tuků, což u těchto diet nebývá zmiňováno.

Existují i diety využívající práci s množstvím sacharidů. Neznamená to, že je doporučeno konzumovat pouze sacharidy, ale mění se jejich množství v průběhu dnů či týdnů a vytváří se tak zvané sacharidové vlny. I toto je funkční nástroj například v kulturistice, který pomáhá k dosažení finální formy, či zbavení se posledních „kosmetických“ pár kil před závodem. Tento postup může docela dobře fungovat či rozhýbat zpomalený metabolismus, podmínkou úspěchu je však absolutně profesionální přístup, silně individuální jídelníček a naprostou disciplínu strávníka. K tomu samozřejmě tvrdé cvičení a to mnohdy i několikrát denně.

Co říci na závěr? Toto je jen nástin všech možných šíleností, které lze najít prakticky všude okolo nás – na internetu, v časopisech, dokonce i některých poradnách.
Nejsem si jistá, jestli je vhodné riskovat jakýkoliv z výše uvedených postupů a podstupovat riziko jo-jo efektu, či zdravotních komplikací. Dříve, než sáhnete po podobně šílených návodech na zaručené shození velkého množství kilogramů za krátkou dobu, zamyslete se raději nad tím, jestli není rozumnější pokusit se o celkovou úpravu životního stylu s dlouhodobým, třeba i celoživotním efektem nejen na linii, ale také na zdraví.  Věřte, že to není složité, chce to jen ujasnit si priority a uvědomit si, že jako cokoliv, co za něco opravdu stojí, i zdravý životní styl je otázkou práce na sobě samém, osobního nasazení a není možné si myslet, že výsledky se dostaví bez práce. Tohle se neděje nikde na světě, nečekejte proto, že je možné „zadarmo-lehce“ zhubnout, váhu si udržet a nemít přitom zdravotní komplikace. Vsaďte tedy raději na dlouhodobě komplexní vyvážený jídelníček s dostatkem přiměřené pohybové aktivity a výsledky možno pomaleji, ale jistě přijdou!

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

27.7.2012 15:55 - zuzka píše
ano diety..mam kamaradku ktera drzela mlikovku a jablecnou a ryzovou a me nad tim zustava rozum stat.
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN