Metabolismus sacharidů I - Glukóza - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 6

Metabolismus sacharidů I - Glukóza

25.6.2009 15:19

Zásobné energetické substráty v těle, které se můžou vzájemně proměňovat v závislosti na energetických nárocích těla:

Glykogen – muž, 70kg – přibližně 500g (trénovaný sportovec až 800g) z toho většina tj. přibližně 400g ve svalech a 100g v pečeni
Glukóza – 20g (100kcal)
Tuk – 112000kcal (asi 80% paliva v těle)
Proteiny – 25000kcal – (asi 18%) běžně nevyužitelné!

 

Sacharidy
Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. Látka, která má centrální význam pro metabolismus sacharidů je glukóza. Je přítomná v krevní plazmě, odkud vstupuje do mezibuněčných prostor a do buněk.

Glukóza v krevní plazmě pochází ze dvou zdrojů:
- z trávícího ústrojenstva
- z jater, kde vzniká ze vstřebané fruktózy a štěpením zásobního glykogenu

Glukóza – je centrálním zdrojem energie. Je to vlastně jednoduchý cukr – monosacharid. Mezi monosacharidy patří i fruktóza, galaktóza…
Glukóza se využívá pro potřeby energetického metabolismu oxidací na CO2 a vodu. V játrech nebo jiných tkanivech se může z glukózy tvořit glykogen. V tukových tkanivech se může glukóza měnit na tuk a naopak.

Normální hladina glukózy je přibližně 5mmol/liter plazmy. Koncentrace glukózy v plazmě (hladina glukózy, glykémie) je určovaná jednak jej spotřebou a jednak jej tvorbou.
Po přijetí potravy hodnota glukózy v krvi stoupá. Úroveň hladiny glukózy je v tělesných tekutinách řízená hormonálními mechanizmy: inzulínem, adrenalinem, glukagonem. Její přiměřená hladina v krvi je pro organizmus velice důležitá, protože mozkové tkanivo nemá rezervy sacharidů, a tento metabolismus je závislý na zásobení glukózou z krve.

Metabolismus sacharidů
Rozhodující úlohu při metabolismu sacharidů hrají Langhersenove ostrůvky pankreatu. Rozeznáváme u nich tři druhy buněk: A, B a D.
Asi 25% tvoří buňky typu A (alfa), které produkují glukagon, B (beta) buňky (60%) produkují inzulín a 10% je D buněk které produkují somatostatin.


Funkce pankreatických hormonů:
a) ukládání živin přijatých potravou v podobě glykogenu a tuku do zásoby (inzulin)
b)mobilizace energetických rezerv v době hladovění, při tělesné námaze anebo stresových situacích apod. (glukagon, + adrenalin)
c) udržování glykémie na co nejkonstantnější hodnotě
d) stimulace růstu (inzulin)


Kontrolní (řídící) mechanizmy hladiny glukózy

Koncentrace glukózy v krvi (glykémie) je udržovaná v konstantním rozmezí, výrazný pokles nebo zvýšení koncentrace je patologické. Po přijetí potravy nepřesahuje za fyziologických podmínek glykémie hodnotu ledvinového prahu pro glukózu. Regulace koncentrace glukózy v krvi a jejího metabolismu jsou zajišťované hormonálně. Mezi hlavní hormony, které ovlivňují glykémii, patří: inzulín, glukagon, adrenalín a kortizol. Po přijetí potravy se hormony gastrointestinálního traktu (např. GIP, somatostatin) podílejí na společné regulaci rychlosti sekrece inzulínu a glukagonu. Inzulín jako jediný glykémii snižuje (zvyšuje vstup glukózy do některých buněk, aktivuje glykolýzu, syntézu glykogenu a aj syntézu lipidů – nadbytek glukózy se může v těle ukládat ve formě triacylglycerolů – tuků. Ostatní uvedené hormony působí jako antagonisti (proti) inzulínu: glukagon a adrenalin aktivují glykogenolýzu a glukoneogenezi, kortizol indukuje glukoneogenezi. Hyperglykemizující účinky má taktéž růstový hormon.

Inzulín – je peptid tvořený 51 aminokyselinami, vzniká odštípením C-řetězce od proinzulínu. Skládá se z dvou peptidových řetězců (A a B) spojených dvěma disulfidovými můstky. Hlavním podnětem pro sekreci inzulínu, která má pulzní charakter, je zvýšení glykémie – hladiny glukózy v krevní plazmě. Výdaj inzulínu zvyšují i některé aminokyseliny (arginin, leucin), volné mastné kyseliny….
Účinky inzulínu: snižuje glykémii, působí anabolicky, podporuje tvorbu tuků a ukládání glukózy do zásoby, především v játrech. Tady indikuje enzymy, které podněcují glykolýzu a glykogenezii a potlačují glukoneogenezi. Inzulín taky zvyšuje zabudovávání GLUT 4 – uniportu do membrány buněk kosterních svalů, taktéž zabezpečuje ukládání aminokyselin v podobě bílkovin, především v kosterním svalstvu (anabolizmus) – svalový růst.

Glukagon – peptidový hormon složený z 29 aminokyselin, vzniká z proglukagonu. Hlavními podněty pro sekreci glukagonu jsou aminokyseliny z bílkovin potravy (především alaninu, argininu), hypoglykémie (hladovění, dlouhotrvající námaha) a stimulace sympatiku. Uvolňovaní glukagonu tlumí glukóza a SIH (somatostatin). Účinky glukagonu jsou z větší části antagonistické (protikladné) oproti inzulínu. Účinky spočívají hlavně v udržování dostatečné úrovně glykémie mezi dalším příjmem potravy, tak zabezpečuje zdroj energie.  Tohoto efektu je dosaženo za a) zvýšenou glykogenolýzou (v pečeni, ne ve svalech) a za b) glukoneogenezí z laktátu, ale i aminokyselin (odbourávání bílkovin = katabolismus) a z glycerolu (lipolýza – spalování tuků).

 

Vysvětlení pojmů:

1.Glykolýza - odbourávání glukózy

2.Glykogeneze - tvorba glykogenu - zásobní energie z glukózy (játra, svaly). Slouží k uskladňování glukózy do zásoby a udržovaní stálé glykémie (hladiny glukózy v krvi). Ve svalech může být glykogen skladován jenom pro místní energetickou potřebu (svalová práce).

3.Glykogenolýza - rozklad glykogenu na glukózu, tedy opačný děj než při glykogenezi.

4.Glukoneogeneze - novotvorba glukózy z nesacharidových zdrojů, tedy z aminokyselin (např. glutaminu), laktátu (z anaerobní glykolýzy ve svalech a erytrocytech) a z glycerolu (z odbourávání tuků).

 

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN