Požadavky na profesi osobního trenéra - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 2

Požadavky na profesi osobního trenéra

11.6.2009 14:29

Stát se trenérem je vlastně „velice snadné“ – stačí minimální sportovní zkušenost plus absolvování krátkodobého kursu a každý se „může“ pustit do trenérské práce. Trenérská činnost se zdá mnoha lidem zajímavá a snadná právě proto, že není obtížné se trenérem stát. Ale jsou velké rozdíly v kvalitě trenéra a jeho služeb!!!

 „Trenérství není jen rozdělování úkolů  a ukázňování. Je to pracovní činnost s jistými nároky jako každá jiná. Její výsledek je stejně jako v každé pracovní činnosti závislý na způsobu, jakým je plněna. Uspokojení přináší jen taková trenérská činnost, která vede k dobrým výsledkům a těch se snadno nedosahuje.
„Trenér musí bezpodmínečně dobře znát moderní teorii tělesné výchovy, základy anatomie, pedagogiky, psychologie, fyziologie, biochemie a biomechaniky, musí znát hlavní údaje z věd blízkých jeho sportovního odvětvích a mít představu o hlavních metodách výzkumu a kontroly i o jednoduchých  přístrojích , kterých se k tomu používá“.

Hlavní součásti činnosti trenéra:
A. teoretickou
B. praktickou, interakční.

Základem teoretické složky je trenérovo vzdělání, zvláště odborné, ale i zkušenosti a schopnosti. Avšak ani dokonalý program, jak praxe potvrzuje, nezaručuje úspěch při realizaci, i když je k němu důležitým předpokladem. Realizace je činnost jiného druhu, v ní se uplatňují interakční kapacity trenéra; jeho zaměřenost, vlastnosti, specifické schopnosti, zkušenosti.

„Pouhé vzdělání, bez nezbytných specifických poznatků a charakteristik, pro úspěšné osobní trenérství nestačí!“

Kvalitní osobní trenér má mít solidní teoretické základy ze všech klíčových tělovýchovných a tělovýchovně lékařských předmětů, na ně pak má stavět užší znalosti specializovaných okruhů (specifické diagnostické postupy, kineziologie, komunikace, psychologie, pedagogika atd.). Má mít dostatečnou praxi a hluboký zájem o oblast poradenství, protože je tato oblast poměrně mladá, dochází v ní k poměrně rychlému růstu informací. Kvalitní osobní trenér musí mít snahu všechny tyto nové poznatky zachytit a průběžně je zařazovat do své práce.

Po roce 1989 fitcentra mohou a nemusí být organizována ve Svazu kulturistiky a fitness ČR. Tím zanikl i jednotný systém školení trenérů, vznikla řada soukromých trenérských škol, vychází několik specializovaných časopisů, z nichž nejznámější jsou „Muscle and Fintess“ a „Svět kulturistiky“, vychází řada publikací a článků v různých typech periodik, takže teorie fitness tréninku je značně neucelená, resp. žádná ucelená teorie v současné době neexistuje.

Osobní trenér je mnohem více než příjemný kolega při tréninku, který poradí a pomáhá. V ideálním případě je osobní trenér učitelem tělocviku, fyzioterapeutem, partnerem pro rozhovor, psychologem a - co je obzvlášť důležité – člověkem, který dokáže zas a znovu motivovat.

Proto má osobní trenér splňovat řadu předpokladů:

- Dobrá znalost jazyka nezbytná proto, aby se uměl správně vyjadřovat. V případě potřeby přizpůsobit styl řeči a chování. Při práci se zahraničními klienty požadavek na znalosti cizích jazyků.

- Komunikační dovednosti.

- Obecné základní znalosti o dění ve světě obecně nebo dění v prostředí, z něhož uživatel služby pochází nebo mu je blízké, rozšiřuje možnost komunikace a tím navození přátelské atmosféry.

- Dobrý vědomostní i dovednostní základ ve sportech umožní tak činnost dobře demonstrovat, ale i o ní zasvěceně a zajímavě hovořit.

- Schopnost naučit dovednostem, což předpokládá znalost didaktických postupů a zásad.

- Dobrá úroveň organizačních schopností, plánování, stanovování cílu adekvátních požadavkům a schopnostem uživatele za stanovených podmínek.

- Schopnost kreativity a přemýšlení zaručí, že činnost nebude stereotypní a že pružně zareaguje na změny vnějších podmínek.

- Schopnost vcítit se - empatie.

- Schopnost uskutečnit různá šetření a průzkumy, aby věděl, jaká jsou přání klientů a jak jsou spokojeni s poskytovanými službami.

 

Zdroj: Mgr. Janka Pálešová, Diplomová práce

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.9

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN