Proteinové nápoje, stručné rozdělení a použití - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 5

Proteinové nápoje, stručné rozdělení a použití

7.6.2009 10:47

     Určitě jste už přemýšleli, co znamenají čísla uvedená u jednotlivých druhů proteinových nápojů50, 70 nebo více %. A k čemu jsou jednotlivé druhy vhodné? Tak tedy po pořádku. Jednotlivé údaje znamenají procentuelní obsah proteinů ve 100g produktu – tedy kolik gramů proteinů je ve 100g produktu.
     Podstata nabírání svalové hmoty spočívá v tom, že nejdříve je třeba svaly stimulovat k růstu zatížením (tj. volbou vhodného tréninku), potom jim dodat látky potřebné k růstu a regeneraci = proteiny, sacharidy, vitamíny a minerály i správný poměr vhodných tuků).
     Pokud tedy chceme růst, musíme tvrdě trénovat, správně jíst a také odpočívat. Určitě jste četli v různých časopisech, že množství bílkovin pro cvičícího člověka, který chce zvýšit podíl svalové hmoty je až 2g na 1 kg TH (tělesné hmoty). Ale jen z bílkovin svaly neporostou, je třeba také s nimi dodat látky, které umožní zapracovat je správně do těla a umožní všechny nezbytné funkce organismu. Tedy i sacharidy, tuky a vitamíny s minerály.
     Kolik přijmeme sacharidů a tuků záleží na tom, jaké má daný organismus individuální nároky a pak čeho chceme dosáhnout. Tuky bychom si měli hlídat, ale ze stravy je úplně vyloučit nemůžeme (např. některé vitamíny jsou rozpustné v tucích). Takže jako relativně nejvíce pohyblivá (můžeme říci regulační složka) příjmu kalorií jsou sacharidy. Z výše uvedeného tedy vyplývá – chci hubnout, uberu sacharidy nebo naopak nepřibírám – přidám sacharidy. Není to ovšem tak jednoduché.

HUBNUTÍ I NABÍRÁNÍ JE O PŘÍJMU A VÝDEJI ENERGIE

     Vraťme se ale zpět k proteinovým koncentrátům. Určitě by neměly sloužit jako úplná náhrada kvalitní stravy. Pokud začátečník spoléhá při svém tréninku na „všemocný“ protein a požadované výsledky se nedostavují je na místě zamyslet se nad tréninkem ale i stravou. Proteinový nápoj slouží jako doplněk stravy a zároveň i jako vylepšení stávajícího příjmu bílkovin a lehce stravitelných sacharidů.
     Proč se tedy vyrábí různé řady proteinů s různým obsahem? Je to dáno širokou škálou použití proteinů jak v dietách, tak v nabíracích fázích u silových sportů nebo kulturistiky.
     Vezmeme-li si např. 50 % proteinový nápoj, jde vlastně o něco mezi gainerem (sacharidovým přípravkem) a proteinovým přípravkem. Obsahuje tedy i dostatek sacharidů (rychlejších i pomalejších) a nějaký ten tuk samozřejmě. Díky tomuto podílu sacharidů a bílkovin je tedy vhodný k doplnění spotřebovaných cukrů při tréninku a nabuzení anabolického stavu v organismu. Jistou nevýhodou může být, že nespotřebované sacharidy tělo může uložit ve formě tuku. V průběhu dne jako svačina nebo součást snídaně je vhodný zejména pro ektomorfní somatotyp nebo jeho kombinace, to jest pro ty, kteří mají problém s přibíráním hmoty tzv. hardgaineři)
     Pokud však přibíráte relativně dobře a hlavně i nějaký ten tuk se ukládá, pak doplňky s vyšším obsahem sacharidů omezte. Je-li Vaším cílem přibírat svaly s minimem podílu tuku, nebo chcete zpevnit a vytvarovat postavu, sáhnete raději po proteinovém nápoji s vyšším obsahem bílkovin – řekněme kolem 75 %. Tento typ nápoje doplní potřebné bílkoviny do těla při nízkém podílu sacharidů (ano, stále obsahuje sacharidy, ale v podstatně menším množství). Tento typ nápoje je tedy vhodný spíše pro osoby, které chtějí nabírat hmotu pomaleji, ale o to kvalitněji. Je vhodný jako svačina, po tréninku nebo jako poslední jídlo před spánkem.
    A k čemu jsou tedy proteinové nápoje s obsahem bílkovin 80 a více %? Pokud se chcete v létě pochlubit svým celoročním snažením v posilovně nebo se chcete zbavit přebytečného tuku a vyrýsovat postavu, bude pro vás takovýto typ nápoje vhodným doplňkem. Samozřejmě, že tomuto snažení se musí přizpůsobit především celková skladba stravy.
Proteinový nápoj s vysokým procentem obsahu bílkovin můžete užívat i po tréninku., Je vhodné pak do něj přidat dávku maltodextrinu. Maltodextrin tvořen polymery Dextrózy, jeho výhodou je velmi rychlá vstřebatelnost a následné pozvolné uvolňování do krve. Maltodextrin poskytuje včasnější nástup regenerace a stálou dostupnost energie. Maltodextrin dokáže velmi výrazně zlepšit a výkon sportovce. Obohatit lze tuto potréninkovou směs i dávku glutaminu (nejčastěji se vyskytující aminokyselinu v těle) a máte plnohodnotný potréninkový koktejl.
Samostatně je vysoce proteinový koncentrát vhodný pro doplnění bílkovin ráno, na svačinu i jako poslední jídlo dne.

     Při dávkování proteinů je potřeba si uvědomit, že ideální množství bílkovin v jedné dávce by mělo být cca 20-30g (toto množství je v 1 dávce pro tělo bez problémů spracovatelné). Pokud tedy chcete toto množství načerpat z nápoje např. 70%, budete potřebovat cca 30-45g koncentrátu.
     Samozřejmostí při konzumování většího množství bílkovin všeobecně, je zvýšení příjmu tekutin, aby se organismus dokázal na takový stav adaptovat a bílkoviny správně vstřebaly a tělo mohlo vyplavit odpadní látky, které vznikají při rozkladu bílkovin. Dále je taky zdůrazněn pro správný metabolismus proteinů příjem vitaminů B komplexu, které většinou proteinové koncentráty již obsahují.

     Na co si dát pozor při výběru proteinu? Určitě nevybírat podle ceny ale podle složení a k jakému použití je proteinový přípravek zaměřen – tj. z jakého zdroje jsou bílkoviny obsažené v nápoji. (viz článek: Vhodný zdroj bílkovin - proteinový nápoj). Některé osoby mohou být citlivé na laktózu, která se v některých proteinech objevuje. Také chuť proteinu není opomíjený faktor. Dále určitě je dobré vědět, jestli si chci koupit velké balení proteinu (např. 4 kg) nebo mi bude stačit menší (např. 2,3 kg). Přeci jen někomu nevyhovuje jíst stejnou příchuť dlouho. Vyplatí se také sledovat různé akce ať už na webu nebo v kamenných obchodech. Dají se tak často ušetřit peníze, které se mohou hodit na zakoupení jiného vhodného doplňku (např. akce protein + BCAA nebo kreatin).

 

Širokou nabídku proteinových nápojů najdete zde: http://www.sportnutrition.cz/rubriky/sportovni-vyziva/proteiny/


 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN