První tréninková jednotka s osobním trenérem ve fitness centru, co lze očekávat? - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 4

První tréninková jednotka s osobním trenérem ve fitness centru, co lze očekávat?

11.6.2009 16:16

Nežli poprvé začne cvičenec cvičit ve fitness centru, měl by ho zkušený osobní trenér pomoci zasvětit do "tajů" posilovny. Jestli se již rozhodnete využít služby osobního trenéra, určitě nebudete litovat, ale vždy je vhodné zjistit všechny dostupné informace o kvalifikaci trenéra a jeho službách, dále si pak domluvit podmínky spolupráce. Při prvním jednání tak i líp rozpoznáte seriózní přístup ze strany Vámi zvoleného trenéra. Měli by se vždy přesně domluvit na termínu schůzky a případně na podmínkách jeho zrušení, či přesunutí v případě jakýchkoliv komplikací ze strany klienta i trenéra. Vhodné je vyměnit si mezi sebou telefonické nebo jiné komunikační spojení pro možnost včasného oznámení případných změn.
Je také přínosné nastínit i nepsané základní zásady cvičení ve fitness centru. Trenér by měl nezkušeného cvičence taktně upozornit, že se cvičí v čistém sportovním oblečení, které pokud možno překrývá hlavní klouby těla. Na nohou má být čistá, kvalitní sportovní obuv, která zvyšuje stabilitu, chrání před úrazem, navíc zabezpečuje citlivé prvky (podélnou a příčnou klenbu nožní). Je nezbytné mít při cvičení ve fitness centru sebou čistý, dostatečně velký ručník vyhrazený jen do posilovny a ten pokládat na lavičky a přístroje vždy tam, kde se dotýkáme jejich koženkového povrchu kůží nebo vlasovou částí těla. Důležité je také upozornit i na nevhodnost nošení nápojů po cvičební ploše v rozbitných či otevřených nádobách. Dále seznámit klienta se všemi dostupnými prostorami fitness centra i se zažitým systémem a zvyklostmi např.: přezouvání u vstupu, ukládání činek a pomůcek na své místo, možnost vypůjčení si speciálních pomůcek atd.

Trenér by měl pokaždé, když přivítá svého klienta v centru, alespoň stručným přátelským rozhovorem zjistit jeho aktuální stav - jestli se cítí subjektivně dobře, v jaké je náladě. Povzbudivě se ho snaží naladit na tréninkový proces.  Ve specifických případech a u klientů se srdečními obtížemi je vhodné vždy změřit alespoň krevní tlak.  Při zjištění okolností, které by mohli mít nepříznivý vliv na průběh tréninku nebo dokonce na zdravotní stav klienta, doporučí trénink zrušit a přesunout na jindy.

Úkolem trenéra je rozvrhnout tréninkovou jednotku tak, aby byla v souladu vytýčeným cílem a zvoleným tréninkovým programem. Často se ale stává, že připravený plán musí přizpůsobit aktuálnímu stavu klienta i aktuálním možnostem fitness centra. Proto musí být dostatečně kreativní a mít v zásobě náhradní cviky a variace pro případ, že konkrétní stroj nebo místo pro vybrané cvičení bude obsazené.

Jednotlivé části tréninkové jednotky trenér rozvrhne, uspořádá a vede individuálně na základě cílů klienta podle charakteru zvoleného cvičebního programu.

Dalším důležitým úkolem trenéra je naučit klienta správně provádět každý pohyb, co zahrnuje mimo jiné i umění zaměřit se na vybrané procvičované svaly. S tím souvisí správné nastavení přístrojů a různých pomůcek při cvičení spolu s nastavením a volbou vhodné zátěže.
Hlavní úlohu hraje vždy také bezpečnost. Dbá na použití bezpečnostních uzávěrů při cvičení a správnou manipulaci se závažím. Pečlivě stále sleduje každý pohyb svého svěřence, opravuje, pomáhá při provedení pohybu. Některé dysbalance (vadné držení těla a svalové syndromy) odhalí při pečlivém pozorování, pak tomu přizpůsobí trénink, aby se napravovali vady a tělo se rozvíjelo souměrně a vyváženě.

Trenér neustále hledá jak klientovi pomoci při hledání správné cesty, urychluje jeho první kroky. Jeho umění spočívá v tom, že dokáže zas a znova motivovat, inovovat a zpestřovat trénink, aby se jeho svěřenec těšil na každé další cvičení. 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN