Prvopočátky dopingu - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 3

Prvopočátky dopingu

29.6.2009 14:42

Drogy, podpůrné látky provází člověka od nejstarších věků. V prehistorických dobách musel být člověk neustále v pohotovosti, připravený bojovat o svůj život. Navzdory tomu, že neexistují důkazy o tom, že již tehdy využíval ke zvýšení své kondice různé rostliny, dá se to s vysokou pravděpodobností předpokládat. Protože již pravěký lovec jedl srdce soupeře a pil jeho krev, aby tak získal jeho sílu a posilnil vlastní pocit sebedůvěry.

Na čínské rytině z 3. tisíciletí před n. l. je zachycená postava císaře, žvýkajícího kousek rostliny Ephedra, která obsahuje dodnes často používanou stimulační látku efedrin. Pivo, víno a jiné, povzbudivě působící alkoholické nápoje, pozná lidstvo od pravěku.

Když Španěli dobyli Peru, narazili na drogu koka, kterou tamní obyvatelé běžně nepoužívali,
a přístup k ní měli len příslušníci nejvyšší společenské kasty. Byla však určená i pro těžce pracující, vojáky, posly a všem těm, od kterých se požadoval náročný fyzický výkon. Pojmem „Kokada“,  se proto označovala aj délka trasy, kterou posel obvykle absolvoval na jednu dávku koky.
Dobyvatel Mexika Fernando Cortez zjistil, že jeho domorodí spolubojovníci žvýkali při tažení rostlinu zvanou Peyote. Z tohoto období pocházejí i zprávy o používání výtažků z kaktusu Lophophora Wiliamsi, který má silné halucinogenní účinky. Pod jeho vlivem dokázali Indiáni celou noc tančit a zpívat, aby pak ráno propadli zoufalství a nářku.

V Ekvádoru byla známá odrůda horce Caspha chinanyugo, tedy rostliny, která umožňuje vydržet dlouhý běh. Používali jí na povzbuzení při dlouhých pochodech.

Podobné drogy byly známy a užívány i africkými domorodci. Z oblasti Afriky pochází i užívání khatu, rostliny Catha edulis. Její účinek spočíval nejenom v odstranění únavy, ale pro domorodce byla především zdrojem zábavy. Po jejím použití se totiž dostavuje pocit uklidnění, procházejícího do euforie a stupňuje se často až do agresivity. Po odeznění účinku se obvykle dostavuje deprese, žízeň, ospalost a únava. Za účinky khatu je zodpovědný alkaloid D-nor-izoefedrín, kterému příbuzné látky jsou dodnes v sportu běžně užívaným dopingem.

Z Afriky pochází také zvyk užívaní oříšků koly, hlavně při náboženských rituálech, přičemž účinnou látku představuje kofein, který našel široké uplatnění v sportu.

Povzbuzující drogy však byly v minulosti používané především ve válkách, na zvýšení odvahy a agresivity, k potlačení strachu a pudu sebezáchovy. Dochovaly se zprávy o tom, že v období války Švédů a Norů, v roce 1718, zvyšoval jeden ze švédských oddílů svoji bojeschopnost pojídáním muchomůrek rodu Amanita, které mají silné halucinogenní účinky. Všechny armády v první a druhé světové válce využívaly před útokem alkohol, Francouzi tzv. La gnole (směs alkoholu a éteru), nebo koňak a víno, Rusi vodku, rakousko-uherští vojáci pili obyčejně rum. 
Tyto primitivní způsoby dopování vojáků v průběhu druhé světové války začaly nahrazovat moderní, uměle vyrobené drogy, hlavně amfetamin, benzedrín a pervitin.
Amfetaminy byly po prvé použité ve 2. světové válce německými bojovými letci, kteří se prostřednictvím nich chtěli udržet v bdělém stavu.
V britské armádě se zkonzumovalo více než 72 miliónů tzv. Energy-tablets  s benzedrínem, přibližně stejné množství zkonzumovala i americká armáda. V té době bylo publikováno mnoho článků o tom, že Energy-tablets jsou úplně bezpečným a nenahraditelným prostředkem k přežití v extrémních podmínkách. Benzedrín lidem skutečně pomáhal překonat únavu, strach a žízeň, díky němu dokázali překonat válečné útrapy.
Ve zprávě z roku 1944 se o Energy-tablets uvádí, že je oficiálně potvrzené, že lék je vynikajícím pomocníkem, udržuje armádu v pohotovosti a činnosti. Energy-tablets snižují pocit vyčerpání, uklidňují, zvyšují jasnost smyslů, prodlužují vytrvalost a zabraňují ospalosti. V britském letectvu RAF, byli Energy-tablets dlouho považované za úplně bezpečné a nepřipouštěly se následky jejich dlouhodobého užívaní.
Jeden z elitních spojeneckých letců ve svých vzpomínkách uvádí, že v průběhu patnácti dní náletů zhubnul 8 kg a stal se silně podrážděným, naproti tomu úplně ztratil pocit nebezpečí, a pod vlivem benzedrínu pilotoval letadlo úplně mechanicky, v jakémsi stavu blaženosti.
V německé armádě byl používaný i další povzbuzující prostředek s podobnými účinky jako benzedrín, a to pervitin. O jeho objev se zasloužil především Němec Hauschild a pervitin byl v letech 1939 – 1945 podobně jako britský methedrín používaný při nočních náletech, dlouhých pochodech a dalších vyčerpávajících akcích. První varovné signály o zneužívání těchto látek se objevili v Japonsku, kde po skončení 2. světové války rozprodávali velké zásoby amfetaminu, určené pro vojáky a volně dostupné jako lék. Rozsáhlá zpráva o zneužívání amfetaminu japonskou mládeží byla publikovaná v roku 1957, obdobné informace se však začali šířit z celého světa. Tehdy se také objevili první pokusy s amfetaminem ve sportu.

 

Zdroj:  Nekola, J. (2000). Doping a sport. 1.vyd. Praha: Olympia.

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

10.7.2009 08:48 - Janka píše
Díky za upozornění :-)
10.7.2009 07:30 - čtenář píše
co si po sobě před zveřejněním článek přečíst? Co ta slovenština?
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN