Tribulus terrestris - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 5

Tribulus terrestris

19.8.2009 16:19

Tribulus maximus s obsahem Tribulus terrestris je v dnešní době jeden z nejúčinnějších povolených stimulantů, které nabízí trh. Jeho základem je komplex saponinů extrahovaný z rostliny Tribulus terrestris (kotvičník zemní). Tento komplex přirozeným způsobem zvyšuje hladinu testosteronu. Je tedy používán jako podpůrná látka k produkci testosteronu, působí na zvýšení hladiny Luteinzing hormone (LH), na zvýšení síly a objemu svalové hmoty, ale i sexuálního libida a potence.

Výskyt rostliny
Tato zajímavá rostlina roste v široké oblasti Asie, Evropy, Afriky i Austrálie. Místem pravděpodobného původu jsou písečná mořská pobřeží Číny a Japonska. Rozšířena je v evropské části Ruska, ale i na Sibiři, Kavkaze a zvláště ve Střední Asii, dále na březích Azovského, Kaspického a Černého moře. Najdeme ji však i v oblasti Středozemního moře až do Podunají (na Slovensku Záhorská a Podunajská nížina). Velmi dobře je známa v Číně, Indii i na Srí Lance. V mnoha zemích se pěstuje pro farmaceutické účely. Planě roste na přímořských píscích, podél řek a potoků, na zahradách, v porostech kulturních rostlin, na pastvinách i podél cest a železničních tratí (Smíchovské nádraží). Typickým prostředím jsou písky, suchá místa, stepi a polopustiny. U nás se mu velmi daří a lze ho velmi dobře pěstovat a množit. Dobře roste ve volné půdě, kde bezproblémově dozrávají semena, které v půdě přezimují a na jaře klíčí.

Obsah látek v doplňcích stravy pod názvem Tribulus
Používají se nejčastěji plody (Tribuli terrestris fructus), ale užívá se rovněž nať, listy a kořeny. Rostlina obsahuje především sapogeniny, a to chlorgenin, gitogenin, diosgenin, ruscogenin, trogoghenin a další. V kořenech je zastoupen hlavně diosgenin. Nať a listy obsahují v sušině kolem 12 % bílkovin, 2,5 % tuku, 40 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. Dále asi 2,8 % steroidních saponinů, alkaloidy harman a harmin, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, vitaminy (z toho 150 mg% vitaminu C) aj.
Květy obsahují steroidní sloučeniny (stigmasterin, campesterin, β-sitosterin, tigogenin, yamogenin aj.), sapogeniny diosgenin a ruskogenin, flavonoidy a alkaloidy. Také v plodech a semenech jsou alkaloidy a pryskyřice, ale také 3,5-5 % oleje složeného především z kyseliny linolové a linolenové (57 %), olejové (27 %), zbytek tvoří kyseliny behenová, stearová, palmitová, myristová, arachová aj. Zjištěny však byly i taniny, dále gracillin, dioscin, terrestrosiny A-E, sacharidy a jiné aktivní látky. Z nich jsou významné především fytosteroly furostanol, furostenedion a protodioscin. Fytosteroly spolu s diosgeninem stimulují tvorbu androgenních i estrogenních hormonů (testosteronu, estrogenu), ale nedochází ke zvýšení progesteronu ani kortikoidních sloučenin.

Z vědeckých studií o Tribulus Terrestis:
Bylo zjištěno, že při užívání 750 mg/den se zvýšila LH hladina u mužů za 14,34 IU/ ml na 24,75 IU/ml(72 % zvýšení), v případě volného testosteronu z 0,6 ng/ml na 0,845 ng/ml (41 % zvýšení) normální krevní hladina celkového testosteronu se u mužů pohybuje mezi 3,0 – 10,0 ng/ml.
Americká a bulharská sportovní literatura tvrdí, že obsahové látky tribulus terrestris pomáhají tímto nehormonálním zásahem zvýšit atletickou výkonnost. Ve sportovních kruzích Evropy a zejména Ameriky je tento přípravek používán velmi široce, stejně tak ve formě nutraceutik, především v USA. Průměrná terapeutická dávka suchého výtažku je 750 – 1500 mg/den pro celkové posílení organismu, celkové zlepšení výdrže a zlepšení psychického stavu v důsledku mírného zvýšení hladiny testosteronu.

Podíváme-li se na složení výrobku Tribulus  Maximus od firmy Biotech s obsahem 1500 mg extraktu v jedné kapsli, zjistíme, že jde o asi nejsilnější prostředek své kategorie dostupný na našem trhu.

TRIBULUS MAXIMUS  charakteristika:
- přirozené legální zvýšení hladiny testosteronu
- doplnění výživy k podpoře spermatogeneze (tvorby spermií)
- zlepšení libida (u obou pohlaví)
- pro podporu nárůstu svalové hmoty
- pozitivní vplyv na obranyschopnost organizmu
- 100%-ne nesteroidní přípravek na zvýšení hladiny testosteronu.


Přípravek je sestaven především pro muže, kdy obsažené látky mají tonizovat urogenitální systém a zlepšit jeho činnost a zároveň mírně zvýšit hladinu celkového testosteronu. TRIBULUS MAXIMUS  podporuje také regeneraci, co je důležité pro intenzívnější a efektivnější trénink, a zvětšení svalové hmoty.


    
    

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

14.2.2011 08:44 - Janka píše
Přípravek nemá přímý vliv na srdeční činnost, ale s užíváním doplňků stravy v kombinaci s léky je vždy vhodné se poradit i s ošetřujícím lékařem.
13.2.2011 19:28 - Dave píše
Dobrý den,mám srdeční vadu endomykavost cjlopně chtěl jsem se zeptat zda-li byhc mohl tento přípravek používat či nikoliv.Děkuji
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN